Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski na dobre zagościł już w polskich wnętrzach. Jego prostota, jasne i otwarte przestrzenie oraz funkcjonalne podejście do umeblowania sprawiają, że jest to sposób na aranżację, który podoba się wielu osobom. Jeżeli i Ty chcesz mieć w swoim domu skandynawskie wnętrze, podpowiadamy, w jaki sposób możesz odmienić swój salon.

Wygodne meble i naturalne tkaniny

Pomieszczenia utrzymane w stylu skandynawskim to miejsca, w których dominują naturalne materiały. Nie brakuje tu drewna, kamieni czy wełnianych koców. Meble są zaś przede wszystkim wygodne i proste. Stanowią doskonałe wyposażenie do odpoczynku. W salonie, który planujesz urządzić, z całą pewnością nie powinno zabraknąć foteli na drewnianych lub metalowych nóżkach i sofy, na której będziesz mógł ugościć przyjaciół lub poczytać ulubioną lekturę. Warto też postawić na efektowne lampy w stylu skandynawskim. Dzięki charakterystycznemu, nieco surowemu wyglądowi dodają one wnętrzu wyjątkowości i stanowią ciekawy akcent. Ponadto stojąca lampa do czytania czy piękne, nieco industrialne, oświetlenie wiszące stanowią elementy bardzo przydatne.

Nie zapomnij również o dodatkach. Co powiesz na kolorowe obrazki na ścianach, nietypowy wazon albo wygodne poduszki? Postaraj się, aby wszystko do siebie pasowało, ale pozwól sobie także na odrobinę artystycznego uniesienia. Inaczej bowiem Twoje wnętrze będzie nudne, a przecież nie o to chodzi. Mimo że, styl skandynawski jest prosty, wręcz minimalistyczny, nie można zapominać o dodatkach, które sprawią, że salon będzie miał duszę zamiast być sterylnym miejscem, w którym każdy gość będzie bał się czegokolwiek dotknąć.

Jasne kolory ścian i mebli

Podstawowa zasada we wnętrzach skandynawskich to trzymanie się jasnej palety barw. Na ścianach najczęściej można spotkać biel, przełamaną niekiedy naturalną cegłą czy betonem albo pastelowymi odcieniami farby. Meble najczęściej również są białe, w odcieniach jasnego drewna, beżach czy innych stonowanych barwach. Zdarza się jednak, że sofy czy fotele mają żywsze kolory i wówczas stanowią ciekawy akcent. Trzeba jednak uważać, aby tego typu elementów nie było zbyt dużo, bowiem styl skandynawski to przede wszystkim jasne barwy, powiększające optycznie przestrzeń.

Znaczenie oświetlenia

Podczas urządzania salonu nie możesz zapomnieć o odpowiednim doborze oświetlenia. Wspominaliśmy już o lampach. Postaw na te zrobione z metalu i drewna. Dobrze prezentują się lampy w stylu skandynawskim, które rozplanowane są w pomieszczeniu w sposób przemyślany. Dzięki temu wzrasta jego funkcjonalność, a także atrakcyjność. Poza sztucznym oświetleniem dodatkową zaletę stanowi światło słoneczne. Jeżeli więc jest taka możliwość, warto zamontować w salonie duże okna, przez które promienie słońca będą efektownie wpadać do pomieszczenia. Warto rozważyć, czy potrzebujesz firanek, bowiem odsłonięte okno jest charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Ciekawym rozwiązaniem jest też zamontowanie zasłon, które w dzień będą odsłonięte, a wieczorem odgrodzą Twoje mieszkanie od świata zewnętrznego.

 

https://fajnezakupy.pl/wp-content/uploads/2018/11/salon-w-stylu-skandynawskim.jpghttps://fajnezakupy.pl/wp-content/uploads/2018/11/salon-w-stylu-skandynawskim-150x150.jpgredaktor1DomRóżneStyl skandynawski na dobre zagościł już w polskich wnętrzach. Jego prostota, jasne i otwarte przestrzenie oraz funkcjonalne podejście do umeblowania sprawiają, że jest to sposób na aranżację, który podoba się wielu osobom. Jeżeli i Ty chcesz mieć w swoim domu skandynawskie wnętrze, podpowiadamy, w jaki sposób możesz odmienić swój...