Jakie młynki do kawy polecają bariści?

Kawa. Dla wielu z nas życie zaczyna się dopiero po niej. Coraz większą uwagę przykładamy do tego, by poranny napój był przygotowany z wysokiej jakości ziaren i przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Nie zadowala nas już mocno palona kawa z paczki zalana wrzątkiem – szukamy smaków ukrytych w owocach kawowca i kupujemy świeże ziarna od lokalnych dostawców. Przygotowywanie kawy to rytuał, do którego niezbędny jest dobrej jakości młynek.

Na co komu młynek do kawy?

Kto nigdy nie pił świeżo mielonej kawy, ten nie zrozumie istotnej roli młynka. Przede wszystkim własnoręczne mielenie kawy pozwala nam dokładnie obejrzeć wszystkie ziarna – dzięki temu możemy sprawdzić, czy nie znajdują się wśród nich zgniłe owoce. Otwierając paczkę mielonej kawy, niestety nie mamy takiej możliwości i musimy zaufać producentowi. Kawa szybko wietrzeje, o czym każdy z nas może się bardzo łatwo przekonać. Wystarczy otworzyć paczkę mielonej kawy i porównać zapach tuż po otwarciu z tym, który obecny jest nazajutrz. Prawda, że słabszy? Młynek do kawy umożliwia nam utrzymanie aromatu na najwyższym poziomie każdego dnia. Twoje zmysły będą zachwycone!

Młynek ręczny w stylu retro

Ręczny młynek do kawy powinni wybrać miłośnicy oldschoolowych gadżetów oraz wszyscy ci, którzy uwielbiają leniwe poranne rytuały. Mielenie w młynku ręcznym wymaga cierpliwości, lecz w nagrodę można otrzymać świeżą i aromatyczną kawę. Warto zwrócić uwagę na to, że młynkiem ręcznym nie zmielimy ziaren idealnie – niektóre mogą być większe, a inne mniejsze, co może mieć wpływ na ich parzenie. Wielu baristów korzysta jednak z młynków ręcznych i poleca je miłośnikom kawy. Do ich największych zalet zaliczamy wygląd oraz cenę – dobre młynki drewniane lub młynki akrylowe można kupić już do 200 złotych. Do poważanych przez baristów producentów młynków ręcznych zaliczamy m.in. Rhinowares, Porlex, Tiamo oraz Bialetti. Oldschoolowe młynki ręczne można dziś znaleźć nie tylko na pchlich targach, lecz również w sklepach internetowych ze sprzętem AGD, takich jak swiat-agd.com.pl.

Nowoczesny młynek elektryczny

Opcja dla wygodnych i dokładnych. W młynku elektrycznym możemy z łatwością ustawić grubość mielenia ziaren, otrzymując kawę, jakiej oczekiwaliśmy. Baristka Ika Graboń w swojej książce „Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie” radzi, by wybierając młynki elektryczne, zwracać uwagę na to, czy są przeznaczone do alternatyw, czy do espresso, gdyż nie wszystkie młynki są w stanie poradzić sobie z mieleniem kawy na dwa sposoby. Alternatywy to metody parzenia kawy przy użyciu urządzeń innych niż ekspres, takich jak np. Chemex czy AeroPress. Graboń zwraca też uwagę na to, by wybrać młynek do kawy z łatwym dostępem do żaren, gdyż utrzymanie ich w czystości jest sprawą priorytetową. Wśród polecanych przez baristkę producentów młynków elektrycznych znajdziemy Wilfa, Baratza oraz Severin, których młynki kosztują 350-1200 złotych. Jeśli aktualnie nie jesteś w stanie wydać takiej kwoty, wypróbuj tańszy młynek ręczny lub młynki elektryczne MPM, które kupisz do 200 złotych.

https://fajnezakupy.pl/wp-content/uploads/2018/07/uwagi-baristy-fz.pnghttps://fajnezakupy.pl/wp-content/uploads/2018/07/uwagi-baristy-fz-150x150.pngredaktor1DomElektronikaKawa. Dla wielu z nas życie zaczyna się dopiero po niej. Coraz większą uwagę przykładamy do tego, by poranny napój był przygotowany z wysokiej jakości ziaren i przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Nie zadowala nas już mocno palona kawa z paczki zalana wrzątkiem – szukamy smaków ukrytych w owocach kawowca...