zasłona duo na szelkach tkanina Cardiff; roleta rzymska Padva tkanina Cardiff
Dekoria.pl, Zasłona duo na szelkach tkanina Cardiff; roleta rzymska Padva tkanina Cardiff

Długość zasłony, kolor i stopień przyciemnienia rolety, warstwy tworzone przez tkaniny  – to elementy, które mogą wpłynąć na ostateczny wygląd aranżacji okiennej.  Również za ich pomocą łatwo jest odmienić dotychczasowy wystrój pomieszczenia. Warto zwrócić na to uwagę – tym bardziej, że wiosna okazuje się idealnym okresem na zmiany we wnętrzach. Podpowiadamy, jak dzięki metamorfozie okna wprowadzić więcej wiosennego słońca do domu.


Wiosna nieodłącznie kojarzy się z nowym etapem, czasem zmian czy remontów. Świat po długiej zimie budzi się do życia – podobnie jak nasza chęć metamorfozy mieszkania lub jednego pokoju. Najlepiej zacząć ją od nowej aranżacji okiennej. W końcu to przez okno wpadają tak wyczekiwane wiosenne promienie słoneczne!

Motyw kwiatowy i  jasne kolory

Dekoria.pl, Zasłona na kółkach, kolorowe kwiaty z przewagą niebieskiego, kolekcja Monet

Jeśli mowa o wiośnie, nie sposób pominąć motywów kwiatowych. Poza świeżym bukietem kwiatów
w wazonie da się przemycić je również na tkaninach. Zasłona we wzory, taka jak z kolekcji Monet
od Dekoria.pl, zdecydowanie rozjaśni i rozweseli wnętrze. Okno dzięki temu stanie się delikatniejsze, co sprawi, że nawet masywne meble znajdujące się w salonie nabiorą lekkości. Warto kwiatową kolorystykę dopasować do akcesoriów wykorzystywanych w pokoju. W ten sposób uzyskana kompozycja będzie spójna, a sam kwiatowy akcent zachowa swój modny styl.

Dekoria.pl, zasłona na szelkach, różowe kwiaty na lnianym tle, kolekcja Londres
Dekoria.pl, zasłona na szelkach, różowe kwiaty na lnianym tle, kolekcja Londres

Wiosenną aranżację okna można również osiągnąć za pomocą kolorystyki. Jasne pastelowe barwy rozpromienią pomieszczenie. Dodatkowo przez te kolory przebijają się promienie słoneczne, pozostawiając w salonie naturalną łunę w morskich odcieniach.

Dekoria.pl, Zasłona na szelkach, prześwitująca, mięta,kolekcja Monet
Dekoria.pl, Zasłona na szelkach, prześwitująca, mięta,kolekcja Monet

Rolety – kolorowe, jasne lub półprzezroczyste

Główny cel wiosennych metamorfoz stanowi nadanie pomieszczeniu lekkości oraz uwolnienie go
od nadmiaru przedmiotów. Oczekiwaną lekkość można osiągnąć dzięki zamianie ciężkich zasłon i firan na jasne rolety.

Dekoria.pl, roleta rzymska Capri, beżowo-brązowa plecionka, kolekcja Marina
Dekoria.pl, roleta rzymska Capri, beżowo-brązowa plecionka, kolekcja Marina

Rolety we wnętrzu są rozwiązaniem praktycznym – ułatwiającym dostosowanie natężenia światła  do potrzeb. Dodatkowo w przypadku wersji półprzeźroczystej możemy pozostawić je na stałe zasunięte. W ten sposób promienie słońca nadal będą wpadać do wnętrza, ale nie zaczną przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Dekoria.pl, roleta rzymska Verona, przestrzenny wzór w zielono-brązowej kolorystyce, kolekcja Rustica
Dekoria.pl, roleta rzymska Verona, przestrzenny wzór w zielono-brązowej kolorystyce, kolekcja Rustica

Dodatkowo, wybierając rolety o ciekawym kolorze lub wzorze, na przykład beżowo-brązową plecionkę z kolekcji Marina, można z łatwością dopasować je do wnętrza, a całemu pomieszczeniu nadać w zależności od preferencji elegancki, romantyczny bądź luźny styl.

Wiosenne dodatki, czyli przypinki, upinacze, podwiązki

Aranżację okienną prosto jest urozmaicić za pomocą specjalnych akcesoriów. Będą one zarówno ciekawym sposobem na upięcie i wystylizowanie opadających zasłon, jak i efektownym dodatkiem, który zwróci uwagę gości.

Dekoria.pl, upinacz drewniany do zaslon
Dekoria.pl, upinacz drewniany do zaslon

Do wyboru są:

 • upinacze, które umożliwią ułożenie zasłon oraz firan zarówno po bokach okna, jak i na jego środku;
 • podwiązki pozwalające związać zasłony jedynie po bokach okna.
Dekoria.pl, podwiązka Mercedes_1
Dekoria.pl, podwiązka Mercedes 1

Przy wyborze dodatków warto zwrócić uwagę na ich rodzaje. Istnieją jednobarwne lub wielokolorowe wersje podwiązek, chwosty lub sznury (umożliwiają one związanie zasłon w dowolnie wybrany sposób) oraz upinacze, które dodatkowo posiadają ciekawą ozdobę np. w formie kolorowego szkiełka czy drewnianego okręgu.

Wariacje na temat długości i warstw

Wygląd okna można zmienić poprzez wprowadzenie warstw oraz dostosowanie długości zasłon
do pomieszczenia. Pewne wnętrza najlepiej prezentują się z zasłonami i firanami do ziemi, natomiast inne – w krótkich zasłonach sięgających jedynie do poziomu parapetu. Dlaczego tak jest?

 • W pomieszczeniach zapełnionych ciężkimi oraz wykonanymi z jakościowych materiałów meblami lepiej prezentują się długie zasłony.
 • Pomieszczenia stylizowane na nowoczesne, z modnymi meblami i akcesoriami, będą lepiej wyglądać z krótkimi, zwiewnymi zasłonami i firanami. Dłuższa wersja doda powagi i wizualnie obciąży pokój.
 • Oprócz tego dobrym rozwiązaniem, sprawdzającym się w prawie każdym pomieszczeniu, jest stworzenie warstw na oknie. Można to zrobić za pomocą:
  • krótkich firanek oraz długich zasłon,
  • rolety oraz długich zasłon,
  • lambrekinu.
Dekoria.pl, roleta rzymska Florencja, tkanina Romantica; zasłona zaciemniająca na taśmie
Dekoria.pl, roleta rzymska Florencja, tkanina Romantica; zasłona zaciemniająca na taśmie

Więcej lekkości dzięki firanom

Prawdziwą lekkość aranżacji okiennej, ale również całego pomieszczenia, da się uzyskać dzięki zachowaniu umiaru w doborze ozdób – pozwoli na to wybór samych firan, które mogą jednocześnie pełnić funkcję zasłon, jeśli zostaną umieszczone po bokach okna. Obecnie firany są dostępne nie tylko w białym kolorze, lecz także w wersjach wielokolorowych, z ciekawymi detalami, takimi jak kwiaty, w kompletach firan od Dekoria.pl.

http://fajnezakupy.pl/wp-content/uploads/2017/04/Dekoria.pl-Zasłona-na-kółkach-kolorowe-kwiaty-z-przewagą-niebieskiego-kolekcja-Monet.jpghttp://fajnezakupy.pl/wp-content/uploads/2017/04/Dekoria.pl-Zasłona-na-kółkach-kolorowe-kwiaty-z-przewagą-niebieskiego-kolekcja-Monet-150x150.jpgredaktor1DomDługość zasłony, kolor i stopień przyciemnienia rolety, warstwy tworzone przez tkaniny  – to elementy, które mogą wpłynąć na ostateczny wygląd aranżacji okiennej.  Również za ich pomocą łatwo jest odmienić dotychczasowy wystrój pomieszczenia. Warto zwrócić na to uwagę – tym bardziej, że wiosna okazuje się idealnym okresem na zmiany we...