Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą
Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą

O niepowtarzalności wnętrza decydują oryginalne meble i dodatki przyciągające uwagę. Istnieje wiele sposobów aranżacji wnętrz, wśród których jednym z ciekawszych jest styl shabby chic, czyli postarzane meble i dodatki, które możemy wykonać sami.
Shabby chic to połączenie elegancji i staroci. Pomysł na tego typu aranżacje powstał w latach 80.,
a jego autorką jest Rachel Ashwell, która spopularyzowała ten styl na całym świecie. Jej pomysły przypadły do gustu wielu osobom, co zaowocowało tym, że Rachel wydała poradniki aranżacyjne oraz założyła sklep w Kalifornii, w którym do dziś można nabyć wyposażenie w stylu shabby chic.
To, co wielu ujmuje w shabby chic, to urok starego stylu, a także ponadczasowość, która się z tym wiąże. Typowe meble często noszą ślady upływu czasu, czyli różnego rodzaju przetarcia, pęknięcia, nadszarpnięcia. Najlepiej, jeśli taki mebel jest rzeczywiście stary, a ślady użytkowania są naturalne. Obecnie, przy wzroście popularności shabby chic, wiele osób postanawia na własną rękę postarzyć dany mebel, by uzyskać pożądany efekt i mieć satysfakcję z własnoręcznie wykonanej dekoracji.

Jak samodzielnie wykonać meble w stylu shabby chic.

Możemy bardzo łatwo na własną rękę zmienić wygląd starego mebla. Wielu z nas posiada
na strychu lub w piwnicy zapomniane, niepotrzebne „starocie”, mogące zyskać drugie życie. Wystarczą chęci i kilka artykułów do renowacji, które ułatwią pracę. – Do odnowienia mebla wystarczą często środki odtłuszczające powierzchnię, jak np. benzyna ekstrakcyjna, a do malowania sprawdzi się idealnie bejca dekoracyjna do drewna – stosuje się ją na surowym, nielakierowanych drewnie, podkreśla strukturę słojów, jest dostępna w wielu kolorach, skutecznie zabezpiecza powierzchnię i może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu, za pomocą jednego produktu, możemy wykonać dekoracje zarówno w domu jak i w ogrodzie – radzi Dorota Turska Marketing Manager z firmy Dragon Poland, producenta chemii gospodarczej, budowlanej i motoryzacyjnej. Do wykonania mebli w stylu shabby chic najlepiej nadają się meble drewniane, ponieważ najbliżej oddają klimat tego stylu i łatwo wykonać na nich efekt postarzenia. Jeżeli mamy mebel już wcześniej pomalowany, możemy użyć emalii akrylowej Sentic do ogólnego stosowania. Tworzy ona wytrzymałą, półmatową powłokę i jest na tyle uniwersalna, że nadaje się do malowania elementów drewnianych i metalowych.
Mając już tę wiedzę, możemy przystąpić do pracy. Bez względu na to, czy będzie to komoda, szafa, stół lub toaletka, pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni do malowania – należy najpierw usunąć stary lakier lub farbę, zetrzeć ją papierem ściernym, lub wykorzystać zmywacz do farb
i lakierów, który usuwa nawet do 10 warstw, co ułatwi potem ścieranie papierem. Bezpośrednio przed malowaniem powierzchnię trzeba jeszcze odtłuścić, np. benzyną ekstrakcyjną. Po tych czynnościach możemy przejść do malowania – pokrywamy wybranym produktem całą powierzchnię. Nic skomplikowanego, jednak w odróżnieniu od tradycyjnego malowania nie musimy się starać – niedociągnięcia, zacieki, prześwity będą nawet wskazane. Po całkowitym wyschnięciu wszystkich warstw, dla uzupełnienia efektu, wybrane partie przecieramy jeszcze papierem ściernym, przez co podkreślamy „zużycie” mebla. Stopień przetarcia dobieramy wedle własnego uznania – subtelny, lub bardzo mocny. Kolejnym, ostatnim krokiem jest zabezpieczenie przedmiotu lakierem, jednak unikamy takich o wysokim połysku. Efektem jest odnowiony mebel, który poprzez postarzenie, zyskuje duszę, a nasze wnętrze nowy klimat.

Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą
Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą

Szykowne barwy

Ważną rolę odgrywają kolory, wśród których dominuje biel. Ten kolor sprawia, że pomieszczenia stają się jaśniejsze, a dzięki temu wnętrze wydaje się świeże i eleganckie. Pozostałe barwy występują
w pastelowych odcieniach, takich jak: beż, róż, żółć, fiolet, niebieski i mięta. Pojawiają się one
w postaci dodatków – naczyń, tekstyliów, dekoracji. Kolorowe dodatki wzmacniają kompozycję,
a dzięki nim pomieszczenie wydaje się przytulniejsze. Możemy ich intensywność i liczbę dobierać dowolnie i nie ma ścisłych wytycznych w tej kwestii.

Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą
Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą

Detale tworzą całość

Jeśli nie chcemy całkowicie zmieniać umeblowania, a jedynie wprowadzić drobne zmiany by wnętrze nabrało charakteru shabby chic, możemy ograniczyć się do ozdób i dodatków. Odpowiednio dobrane z pewnością będą kojarzyć się z minioną epoką np.: koronkowe obrusy, haftowane poszewki i serwety, postarzana ceramika, porcelanowe figurki. Motywami dominującymi są kwiaty, szczególnie róże oraz koronki. Dobierając tego typu dodatki osiągniemy sielski klimat, kojarzący się w wiejską chatką. Zastosowany styl sprawdzi się zarówno w domku na wsi jak i w mieście. Obecnie wiele sklepów oferuje dodatki w stylu shabby chic, jednak możemy z powodzeniem szukać ich również na targach staroci czy w sklepach z antykami.

Urządzenie pomieszczenia w stylu shabby chic nie wymaga dużego nakładu finansowego, a jedynie wyobraźni i wiedzy jak wykorzystać stare wyposażenie oraz produkty do renowacji dostępne na rynku. Pozwala to w pełni dowolnie aranżować przestrzeń i dobierać dodatki, a każda zmiana wystroju sprawi, że wnętrze nabierze oryginalnego charakteru i chętniej będziemy przebywać we własnym domu.

http://fajnezakupy.pl/wp-content/uploads/2017/01/fot.4.jpghttp://fajnezakupy.pl/wp-content/uploads/2017/01/fot.4-150x150.jpgredaktor1DomRóżneO niepowtarzalności wnętrza decydują oryginalne meble i dodatki przyciągające uwagę. Istnieje wiele sposobów aranżacji wnętrz, wśród których jednym z ciekawszych jest styl shabby chic, czyli postarzane meble i dodatki, które możemy wykonać sami. Shabby chic to połączenie elegancji i staroci. Pomysł na tego typu aranżacje powstał w latach 80., a...